در کشور ایالات متحده ی آمریکا قانونی به نام مالکیت مجدد یا (Repossession) وجود دارد ، که در اکثر مواقع به صورت مختصر Repo نیز از آن یاد می شود..این قانون اغلب مواقع بر روی خودرو خریداری شده و یا اجاره شده  توسط  طلبکار اعمال می شود .

نکته : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله حالت کلی و رایج قانون مالکیت مجدد در کشور ایالات متحده ی آمریکا است . اما برای اطلاع دقیق از جزئیات قانون  بهتر است این نکته  را در نظر بگیرید که  بین ایالت ها، این قوانین  دارای تفاوت های جزئی هستند.

اگر شخصی اقدام به خرید یا اجاره اتومبیل  به صورت پرداخت هایی با اقساط ماهانه کرده باشد . وی موظف است که در پرداخت  اقساط  تاخیر نداشته باشد ، بر این اساس اگر  مدت زمان معینی در پرداخت اقساط ماهانه ی وام دیرکرد  داشته باشد.(طول مدت زمان دیرکرد برای اعمال قانون  Repossession   بسته به قوانین موسسات و ایالت ها متفاوت می باشد) موسسات طلبکار می توانند خودرو را  پس بگیرند .

جزئیات قانون Repossession

بر اساس این قانون اگر در کشور آمریکا ، شخص اتومبیلی  خرید (Purchase) و یا  اجاره (Lease) کرده باشد.در صورت  دیرکرد بیش از حد در پرداخت اقساط  ،  بانک یا موسسات  مالی وام دهنده (Finance Company) اقدام به پس گرفتن اتومبیل خواهند کرد، یا به اصطلاح گفته میشود طلبکار شما  در صورت عدم پرداخت بدهی  حق تغییر کاربری خودرو را دارد.

 قوانین اکثر ایالت ها به طلبکار اجازه می دهند که ماشین خود را در هر زمان و بدون اطلاع به شما  حتی بدون نیاز به داشتن حکم دادگاه ، پس بگیرند. علت اینکه  موسسات از قبل اخطار  نمی دهند این است که اگر می دانستید طلبکاران قرار است آن را Repossession  بکنند ، امکان مخفی کردن ماشین را داشتید و یا اینکه به آن آسیبب برسانید .اگر بانک یا مؤسسه مالی وام دهنده اتومبیل طرف قرارداد را پس گرفته و ضبط کند نباید چنین فرض کرد  که موضوع به همین جا خاتمه یافته است. در این وضعیت نیز فردی که از نظر مالی طرف قرارداد است و اسناد مربوط به خرید یا اجاره اتومبیل را امضاء کرده ، براساس همان اسناد و قرارداد امضاء شده ، هنوز موظف به پرداخت باقیمانده اقساط بدهی خود تا پایان مدت قرارداد ( 2 ، 3 یا 5 سال) بسته به نوع قرارداد می باشد.

معمولا موسسات مالی  اتومبیل را پس از Repo کردن ، به حراج یا مزایده (Auction) گذاشته و خواهد فروخت. در اکثر مواقع قیمت  اتومبیل حراج  که Repo میشود بسیار پایین تر از قیمت واقعی آن است. در نتیجه پس از فروش، ما به التفاوت مبلغ به دست آمده از طریق حراج یا مزایده با قیمت واقعی اتومبیل باضافه کلیه هزینه های جانبی مربوط به مزایده ، به عنوان بدهی  باقی مانده خریدار یا اجاره کننده اولیه محاسبه شده و بانک یا موسسه وام دهنده او را موظف به پرداخت  مابقی بدهی  خواهد کرد.به عنوان مثال اگر 5000 دلار بدهکار باشید و وسیله نقلیه به 3500 دلار به فروش برسد  ، باز هم   1500 دلار بدهکارید به علاوه ، سایر هزینه هایی که برای خودرو انجام شده است را هم بایستی پرداخت کنید.

چنانچه باز هم نسبت به پرداخت مبلغ تعیین شده کوتاهی شود ، پرونده خریدار یا اجاره کننده اولیه به یک مؤسسه یا کمپانی جمع آوری بدهی ها (Collection Company) واگذار شده و آنها درصدد گرفتن بدهی برخواهند آمد.

در هر صورت ، شما حق خواهید داشت که بدانید فروش در چه زمانی انجام می شود ، و همچنین حق مناقصه بر روی خودرو را دارید و سعی در خرید دوباره آن دارید. اگر بیش از 60 درصد وام را هنگام بازپرداخت خودرو پرداخت کرده اید ، وام دهنده شما باید ظرف 90 روز ماشین را به حراج بگذارد.

بهترین کار در صورت داشتن مشکل در پرداخت اقساط  ماشین

بهترین کار این است ،که  اگر در پرداخت بدهی ها و اقساط  ماشین خود مشکل دارید . با وام دهنده یا اجاره دهنده تماس بگیرید تا به آنها بگویید که چه اتفاقی می افتد. معمولا این موسسات  وام دهنده یا اجاره دهنده  مایل به مذاکره با شما هستند. از جمله راه حل هایی که این شرکت ها ارائه می کنند این است که ، از شما خواسته میشود یک مبلغ مینیمم را پرداخت کنید تا اتومبیل شما Repossession نشود .همچنین گاهی موسسات مالی پرداخت های عقب افتاده ی ماه های قبل را طی شرایطی به  ماه های بعدی واگذار می کنند.

انواع Repossession

دو نوع اصلی مالکیت مجدد وجود دارد  بازپرداخت داوطلبانه و غیر ارادی. اگر خریدار یا اجاره کننده اتومبیل به هر دلیلی توان پرداخت اقساط ماهانه مربوط به آن را نداشته باشد و خودش ، زودتر از تاخیرهای آتی در پرداخت ، به فروشنده مراجعه کرده  خودش داوطلبانه ماشین را به فروشنده یا بانک یا مؤسسه وام دهنده عودت دهد ، این عمل Voluntarily Repossession یا “عودت داوطلبانه” خوانده میشود. توجه کنید که در هر دو حالت تاثیر منفی ریپو شدن تا سال ها در کردیت هیستوری شما باقی خواهد ماند.

-تفاوت این دو نوع برای  بدهکار فقط  این است که  در مالکیت مجدد غیرارادی ، شما بایستی هزینه هایی که وام دهنده برای حمل و نقل و….میکند را هم پرداخت کنید .مالکیت مجدد داوطلبانه می تواند هزینه ها را کاهش دهد.

قوانینی که موسسات بایستی در هنگام Repossession رعایت کنند
  • آنها نمی توانند برای  شما یا همسایگان شما  ، حین  باز پس گیری مزاحمت ایجاد کنند .
  • حین باز پس گیری ماشین حق هیچ گونه اعمال خشونت به شما و یا تهدید  را ندارند .
  • آنها حق ندارند هنگام باز پس گیری به وسایل و ابزار شخصی شما آسیب یا صدمه وارد کنند
  • وام دهنده حق ندارد  اتومبیل را به روشی  نامناسب و غیر  تجاری  به فروش برساند وام دهنده یا اجاره دهنده نمی تواند ماشین را به مبلغی که بسیار کمتراز ارزش بازار است بفروشد

در صورت نقض قوانین  در تصرف خودرو شما ، ممكن است از طلبكار شما تقاضا شود كه جریمه ای بپردازد یا اگر صدمه ای به شما یا اموال شما وارد شود جبران کند.

تاثیر Repossession بر کردیت

متاسفانه تاخیر در پرداخت اقساط خودرو که منجر به ریپو شدن اتومبیل شده باشد .بر روی کردیت اسکور تاثیر منفی دارد و  از بدترین اتفاقاتی است که می تواند برای اعتبار یا کردیت شما بیفتد و زندگی مالی شما را برای سال ها،  سخت تر  کند. چون تا هفت سال این مورد در کردیت هیستوری شما تاثیر دارد .

Repossession و موارد منفی مرتبط با آن ، به مدت هفت سال در گزارش اعتبار یا کردیت هیستوری شما باقی خواهند ماند.  البته با گذشت زمان و با تأثیر پرداخت  به موقع سایر تعهدات اعتباری ، تأثیرگذاری بر روی نمره اعتباری شما کاهش می یابد.

Repossession  پایان جهان نیست. در واقع شما نباید ناامید شوید ، شما می توانید نمره اعتباری(‌ کردیت اسکور) خود را مجدداً بازسازی کرده و در آینده واجد شرایط دریافت وام خودرو دیگری شوید. حتی اگر نتوانید  مانده  بدهی  خود را پرداخت کنید ، گزارش این بدهی شما  پس از هفت سال  از کردیت هیستوری شما حذف می شود. پرداخت به موقع سایر کارت های اعتباری و وام خود ادامه دهید تا امتیاز اعتباری شما سریعتر برگردد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.

Menu